„Matka Slova”

duchovne miesto


Myslím, že nestretnete jedného obyvateľa Rwandy, ktorý by nepoznal toto miesto. V roku 1981 sa tu začala zjavovať Panna Mária najprv jednému dievčaťu a neskôr aj ďalším dvom dievčatám zo školy. Je to jediné miesto v Afrike, ktoré Cirkev oficiálne uznala ako skutočné miesto zjavenia.

Z najbližšieho mesta Butare tam síce vedie stúpajúca hrboľatá a zaprášená cesta autobusom takmer hodinu a pol, no výsledok stojí za to. Toto duchovné miesto totiž dopĺňa prekrásna prírodná scenéria. Pohľad zhora na okolité striedajúce sa kopce a doliny, na nich zaujímavo poukladané políčka s rôznymi pestovanými plodinami vo vás vyvolávajú pocit, že ste v raji a chce sa vám lietať. Zovšadiaľ sa ozývajú modlitby a oslavné kresťanské piesne, ktoré si okolité kopce posielajú ďalej. Stačí len zatvoriť oči a užívať si tento umelecký diamant v spojení hudby a hôr…

Ľudia z celého sveta sem prichádzajú odkrojiť si kúsok z tohto pokoja a pomodliť sa ruženec k našej „Matke slova“ , ako samú seba pri zjavení pomenovala (Mother of the word ). Duchovnosť tohto miesta vo vás vyvoláva potrebu kľaknúť si na kolená a pokorne sa modliť ruženec. Po celý ten čas cítite neskutočnú túžbu a smäd po modlitbe. Ako na každom mieste, kde sa zjavila, aj tu sa neskôr objavil prameň vody, ktorú si veriaci berú s nádejou v jej zázračné účinky. Niektorí ľudia, ktorí navštívili toto miesto skutočne tvrdia, že nielen voda, ale samotná návšteva Kibeho, modlitby a viera ich vyliečili z chorôb.
Jana Gerčáková